Ua

+380 93 959 00 00
+380 66 959 00 00
+380 98 959 00 00

 

 

Надійна альтернатива антибіотикам в птахівництві: пробіотики і антиоксиданти компанії LALLEMAND

Надійна альтернатива антибіотикам в птахівництві

У 1998 році група американських і канадських авторів в журналі Poultry Science опублікувала дані випробувань, проведених з живими дріжджами Saccharomyces boulardii на популяції бройлерів, шлунково-кишковий тракт яких був колонізований Salmonella typhimurium та Campylobacter jejuni. Після закінчення експерименту були отримані результати, які показали значне скорочення клітин Salmonella typhimurium - з 70% до 5-20% колонізації в залежності від дози сухих дріжджових клітин, доданих в корм. Суттєвого зниження колонізації Campylobacter jejuni в цьому експерименті помічено не було. Встановлено також, що дріжджі добре витримують температурний оптимум - 37 °С, характерний для вмісту сліпої кишки птиці. Ще одна особливість дріжджів - здатність розвиватися як в аеробному так і в анаеробному середовищах, що висуває їх на передову лінію боротьби з сальмонелами як найбільш небезпечною інфекцією.

Аналогічний результат був отриманий цими ж авторами у випробуваннях на птиці при транспортуванні. Транспортний стрес викликає розвиток патогенної мікрофлори кишечнику, зокрема, сальмонел і кампілобактерій в сліпому відділі кишечника.

В експерименті використовували сухі живі дріжджові клітини Saccharomyces boulardii. Птиці були створені умови, що імітують перевезення; вміст кишечника було колонізовано клітинами сальмонел і кампілобактерій; в дослідній групі птиці давали корм з дріжджами, в контрольній - звичайний корм. В результаті були отримані дані, що свідчать про те, що в контрольній групі ШКТ птиці був заселений сальмонелами і кампілобактеріями і зростання патогенів склало від 3,3% до 16,7%, а в дослідній групі у птиці, що одержувала дріжджі, зростання сальмонел і кампілобактерій знизилося на 40%.

Антибіотики в птахівництві в даний час використовуються в якості стимуляторів росту для забезпечення продуктивності і профілактики шлунково-кишкових захворювань, що призводить до підвищення стійкості патогенів до антибіотиків у тварин і, як наслідок, у людини. Саме це призвело Європу до прийняття рішення про заборону використання антибіотиків в якості стимуляторів росту в кормах, і сьогодні інші країни думають про прийняття таких же рішень. Тому з метою знайти прийнятну і надійну альтернативу антибіотикам для забезпечення безпеки птахопродукції без шкоди для продуктивності проводяться всілякі дослідження.

В одному з останніх досліджень на бройлерах з метою оцінки продуктивності та стану здоров'я був випробуваний препарат з пробіотичним ефектом - Saccharomyces boulardii 1-1079 (Levucell® SB10ME Titan) виробництва канадської компанії Lallemand Animal Nutrition. Виявилося, що швидкість росту і якість тушки поліпшувалися після 14 днів прийому препарату. Дослідження кишкової мікрофлори показало, що S. boulardii 1-1079 має гарну стійкість до інфекції S. gallinarum і запобігає негативним наслідкам сальмонельозу. Отримані дані також підтвердили позитивну дію S. boulardii 1-1079 на структури кишечника і гематології птиці.

LEVUCELL® SB10ME TITAN

Кормова добавка для нормалізації мікрофлори травного тракту, 1 г добавки містить сухі живі дріжджові клітини Saccharomyces cerevisiae штаму CNCM 1-1079 не менше 2x109 КУО. У складі продукту сухі живі дріжджові клітини Saccharomyces cerevisiae - 50%; стеаринова і пальмітинова кислоти - 50%. Надає антагоністичну активність щодо широкого спектра як умовно патогенних, так і патогенних мікробів. Штам дріжджів Saccharomyces cerevisiae зберігає життєздатність при транзиті по травному тракту, стійкий до кислого середовища шлунка і до солей жовчних кислот, резистентний до дії антибіотиків, чутливий тільки до протигрибкових препаратів. Saccharomyces cerevisiae виводяться з травного тракту поступово, протягом ~ 5 діб після застосування. Комплексний механізм дії Levucell® SB10ME Titan забезпечують такі властивості: прямий антагонізм, антитоксичну і трофічну дії. Застосовується для свиней і курей.

ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ:

Сільськогосподарська птиця (бройлери, кури-несучки, батьківське стадо птиці): для профілактики і лікування некротичного ентериту, санації птиці і пташників від патогенної мікрофлори; для забезпечення заселення травного тракту нормальною мікрофлорою, зниження падежу поголів'я і розкриття продуктивного потенціалу курчат-бройлерів в стартовий період; для поліпшення всмоктування кальцію і підвищення якості шкаралупи яєць.

Свині (продуктивні свині, свиноматки, поросята): для нормалізації роботи травного тракту тварин, профілактики запорів і поліпшення засвоєння корму; для прискорення опоросу, підвищення молочної продуктивності свиноматок; для підвищення життєздатності поросят в перші дні після народження, зниження ризику зараження патогенними бактеріями і випадків діареї.

Вводити з мінеральним кормом, преміксом, комбікормом в дозі:

  • поросятам до 35 кг: від 200 г до 600 г добавки в розрахунку на 1 тонну корму, що еквівалентно концентрації від 2x10 КУО до 6x10 КУО на 1 кг сухого корму;
  • бройлери (з кормом Престартер), кури-несучки і батьківське стадо (з кормом для курчат): 200 г добавки на 1 т сухого корму, що еквівалентно концентрації від 2x10 9 КУО на 1 кг сухого корму;
  • бройлери (з кормом Стартер), кури-несучки (з кормом Гроуер) і батьківське і продуктивне стада (з кормом Гроуер): 100 г добавки на 1 т сухого корму, що еквівалентно концентрації від 1х10 КУО на 1 кг сухого корму; бройлери (з кормом Финишер), кури-несучки (з кормом для відгодівлі продуктивного стада): 50 г добавки на 1 т сухого корму, що еквівалентно концентрації від 1х108 КУО на 1 кг сухого корму.

ALKOSEL® 397

До складу добавки входять амінокислоти і білки висушеного ферментативного екстракту культури Saccharomyces cerevisiae з штаму NCYC R397, які містять селен. Культура Saccharomyces cerevisiae є ідеальною добавкою для заповнення дефіциту селену.

Застосовується для великої рогатої і малого рогатої худоби, свиней, курей, собак, котів, риби, креветок з метою додаткового забезпечення селеном в разі його дефіциту в організмі, оптимізації і зміцнення імунної системи (підвищення життєздатності потомства і стійкості до стресів), профілактики порушень репродуктивної системи (підвищення рівня продуктивності (виводимості), заплідненні, зниження рівня смертності ембріоіов, профілактики післяпологових захворювань), підвищення якості кінцевої продукції.

Використовують шляхом введення в премікси, мінеральні корми, комбікорми і кормові брикети як кормову добавку для тварин, птиці та риби:

  • поросята, свиноматки, бройлери (стартер), батьківське стадо птиці, молочну худобу (молочні корови, молочні вівці і молочні кози), собаки, коти і креветки - 150 г кормової добавки в розрахунку на 1 т корму; бройлери (гроуер, фінішер), кури-несучки, м'ясну худобу (м'ясні породи ВРХ, ягнята на відгодівлі), риба - 100 г кормової добавки в розрахунку на 1 т корму; свині на відгодівлі - 50 г кормової добавки в розрахунку на 1 т корму.
  • У цьому дослідженні до основного корму курчат-бройлерів породи Vencob був доданий (використовували два рівня концентрації продукту - 1 х 109 і 2 х 109 КУО / кг корму). У контролі використовували основний корм без антибіотиків. Середня вага тіла птиці в порівнянні з контролем збільшився на 16% і 21% при рівні вмісту Levucell® SB10ME Titan 1 х 109 і 2 х 109 КУО / кг корму, відповідно (рис. 1).
 Середній приріст в 2,4 і 6 тижнів експеримента і загальна вага бройлерів
Рис.1. Середній приріст в 2,4 і 6 тижнів експерімента і загальна вага бройлерів
 Конверсія корму в трьох експериментальних групах (P <0,05)
Рис.2. Конверсія корму в трьох експериментальних групах (P <0,05)

Конверсія корму (рис. 2) покращилася в обох дослідних варіантах, що пояснюється поліпшенням перетравності корму.

S. boulardii 1-1079 в кишечнику пригнічує ріст патогенів та, відповідно, на ріст і розвиток птиці йдуть додаткові поживні речовини. Цей процес характеризується збільшенням рівня засвоєного протеїну (рис. 3) і поліпшенням використання азоту.

 Конверсія корму в трьох експериментальних групах (P <0,05)
Рис.3. Рівень засвоєння протеїну в трьох експериментальних групах (P <0,01)

В кінцевому рахунку, поліпшення травлення і всмоктування поживних речовин в кишечнику призводить до більшої ефективності використання корму і підвищення продуктивності господарства.

Ще одна унікальна особливість живих дріжджів полягає в їх здатності накопичувати органічний селен і передавати його в м'ясо і яйця птиці. Про це на семінарі, організованому компанією Lallemand Animal Nutrition, говорила канадський фахівець з годівлі доктор Ghislaine Roch, яка представила доповідь про вплив органічного селену на продуктивність птиці та якість її продукції. У доповіді йшлося про те, що селен дріжджів є найбільш біодоступним і менш токсичним. Він дозволяє поліпшувати показники зростання, зменшує вплив стресу при комерційному вирощуванні птиці, знижує рівень смертності і сприяє поліпшенню однорідності стада. Органічний селен позитивно впливає на продуктивність птиці, підвищує середню вагу і покращує конверсію корму. Позитивні результати можуть також спостерігатися в поліпшенні структури шкіри (еластичність) і опірення.

В ході семінару наголошувалося на важливості антиоксидантів при інтенсивному способі вирощування птиці, який в результаті всіляких стресів призводить до збільшення числа вільних радикалів, що знижують продуктивність птиці і призводять до проблем зі здоров'ям, а також знижують якість кінцевих продуктів (м'яса і яєць).

Селен дріжджів у вигляді добавок у корми для батьківських стад бройлерів покращує виводимість і якість яєць (колір). Доктор Рош провела випробування на 672 бройлерах, розділених на три групи, в період з 0 до 5 тижнів віку, щоб порівняти вплив органічного селену (Alkosel® 397) і селеніту. У дослідженнях було встановлено підвищення середньодобового приросту бройлерів на користь органічного селену (рис. 4).

 Середньодобові прирости бройлерів при використанні органічного селену (Alkosel 397) і селеніту в різних дозах
Рис.4. Середньодобові прирости бройлерів при використанні органічного селену (Alkosel 397) і селеніту в різних дозах

Цей ефект був статистично значущим - 106,6 г проти 99,6 м Д-р Рош також виявила поліпшення загального коефіцієнта конверсії корму в групі птиці з використанням органічного селену в порівнянні з птицею, якій давали неорганічний селен.

У 2004 році було проведено ще одне дослідження впливу селену на виводимість в групі з 520 півників. Протягом 4-місячного дослідження було доведено поліпшення виводимості на 4,2% в групі птиці, якій давали органічний селен (рис. 5).

 Поліпшення виводимості в групі птиці, якій давали органічний селен
Рис.5. Поліпшення виводимості в групі птиці, якій давали органічний селен

Додавання органічного селену в корм курей-несучок показало збільшення вмісту селену в яйцях в порівнянні з еквівалентними дозами селеніту. Причиною такого збільшення (рівень селену в яйцях курей, які отримували органічний селен, - 92%) є висока біодоступність органічного селену (рис. 6).

 Вміст селену в яйцях експериментальних груп курей-несучок
Рис.6. Вміст селену в яйцях експериментальних груп курей-несучок

В ході всіх випробувань були зроблені наступні висновки:

  • сучасна практика виробництва птахівничої продукції призводить до антиоксидантного дефіциту у с/г птиці;
  • органічний селен (селен дріжджів) є більш біодоступним, ніж неорганічний селен;
  • селен дріжджових добавок покращує здоров'я бройлерів;
  • селен дріжджів покращує передачу імунітету від курки до курчати;
  • селен дріжджів покращує виводимість курчат;
  • селен дріжджів збільшує вміст селену в яйцях і збільшує терміни зберігання яєць.

В Україні також проводилися випробування відразу декількох продуктів компанії Lallemand Animal Nutrition - Alkosel® 397 і Levucell® SB10ME Titan.

Місцем проведення досліду була ПАТ «Полтавська птахофабрика», Полтавська область, с. Стасі. Експеримент тривав 3 місяці з жовтня 2012 по січень 2013 року. Кури-несучки батьківського стада кросу Ломанн ЛСЛ-класик від 28до 43-тижневого віку були розділені на дослідну і контрольну групи і містилися в 2 пташниках. Метою досліджень було підвищення економічної ефективності батьківського стада курей-несучок шляхом збільшення продуктивності, виводимості і збереження яєць при використанні в раціонах кормових добавок Alkosel® 397, Levucell® SB10ME Titan, виробництва канадської компанії Lallemand Animal Nutrition.

Кормові добавки Alkosel® 397, Levucell® SB10ME Titan вносилися в комбікорми в наступному співвідношенні: 100 г Alkosel® 397, 100 г Levucell® SB10ME Titan на 1 тонну корму.

На рис. 7 показані результати проведення досвіду.

 Результати експерименту в ПАТ «Полтавська птахофабрика»
Рис.7. Результати експерименту в ПАТ «Полтавська птахофабрика»

Результати промислового випробування дозволили зробити наступні висновки щодо застосування в раціонах батьківського стада курей-несучок Alkosel® 397, Levucell® SB10ME Titan:

  • збільшення несучості;
  • поліпшення виводимості;
  • поліпшення збереження батьківського стада і курчат у віці до 10 днів;
  • препарати є важливим інструментом в боротьбі з кишковими захворюваннями.