Ua

+380 93 959 00 00
+380 66 959 00 00
+380 98 959 00 00

 

 

Діарея поросят: сигнал "SOS" від підопічних

Діарея поросят: сигнал sos від підопічних

Часто при появі перших ознак діареї ветеринарний лікар застосовує симптоматичну терапію (вводить антибіотики або сульфаніламідні препарати), залишаючи поза увагою паразитологічні дослідження фекалій. У кращому випадку - зникають симптоми хвороби, але не сама етіологія.

Тому про тих, з ким не варто вести лікувальних справ «на швидку руку», - далі в статті ...

 

О. Семенко, канд.вет.наук, доцент,

Ю. Кічілюк, канд.вет.наук,

НУБіП України

Проблема діареї у молодняку зараз досить тривіальна. Але, саме такий, звичайний, підхід до її діагностики та лікування з боку ветеринарного фахівця зумовлює збільшення падежу їх поголів'я. У свою чергу, зниження загальної резистентності організму при паразитарних захворюваннях тварин призводить до виникнення асоційованих захворювань, коли на тлі розвитку паразитарних захворювань розвивається інфекційна патологія. І тоді ветеринарні лікарі господарств починають бити на сполох, але вже пізно ...

УВАГА - НА ДІАГНОСТИКУ

Для точності постановки діагнозу варто скористатися великою кількістю зразків. Фахівці радять на невеликих фермах відбирати проби від 3 до 5 поросят в гнізді (зразки з одного гнізда можна об'єднати), а на промислових комплексах досліджують не менше 5-10% приплоду.

При постановці діагнозу враховують клінічні ознаки захворювання, епізоотологічні дані, патологоанатомічні зміни, проте вирішальним чинником в постановці діагнозу є виявлення ооцист в пробах фекалій хворих тварин, які досліджують методами Фюллеборна, Котельникова або Дарлінга (беруть до уваги інтенсивність інвазії). Наявність в полі зору мікроскопа тільки окремих ооцист свідчить про субклінічний перебіг захворювання або паразитоносійство.

При патологоанатомічному розтині трупів роблять зіскоби зі слизової оболонки, які досліджують компресорним методом на наявність ооцист.

ЛІКУВАННЯ МАЄ БУТИ ЕФЕКТИВНИМ

Економічні збитки захворювання починає приносити вже при перших симптомах. Тварині доводиться боротися з інфекцією силою власного імунітету. Так що першочергова дача поросятам електролітів не тільки допоможе при боротьбі з хворобою, а й захистить від зневоднення організму.

З лікувальною метою застосовують сульфаніламідні препарати, такі як: сульфадиметоксин, сульфапіридазин - 75-100 мг / кг двічі на добу. Ефективні, також препарати: Бровітакокцид (д.р. - ампроліум) - 20-50 мг / кг, Кокцисан, Сакокс (д.р. - саліноміцин натрію) - 5 мг / кг корму, Байкокс (д.р. - толтразурил) - 20 мг / кг маси тіла. Всі препарати застосовують на протязі не менше 5-7 днів.

ЯК РОЗПІЗНАТИ ХВОРОБУ КЛІНІЧНО?

Гостра форма:

  • зниження апетиту у поросят;
  • пригнічений загальний стан;
  • залежування;
  • незначне підвищення температури;
  • профузний пронос (фекалії з домішкою крові і слизу). Як наслідок - зневоднення організму, виснаження поросят, і, врешті-решт, їх загибель.

Підгостра і хронічна форми:

  • зниження апетиту;
  • рідкі фекалії (хоча можуть бути і сформовані);
  • схуднення тварин, відставання в рості і розвитку;
  • відзначається у молодняку старших вікових груп і у дорослих свиней.

Про Кокцидіоз ДЕТАЛЬНІШЕ

Економічно найзбитковішими протозоозами для свинарницьких господарств є кокцидіози: еймеріоз та ізоспороз.

ОСОБЛИВОСТІ ЕТІОЛОГІЇ КОКЦИДІОЗІВ

ПОКАЗНИК ЕЙМЕРІОЗ ІЗОСПОРОЗ
Виявлення клінічних симптомів у молодняка, у віці З 20-х діб З 5-х діб
Максимальний показник зараженості у поросят, у віці 4-6 міс. 15-20 діб
Виражена сезонність прояву Весняно-літній період захворювання
Джерело інвазії Хворі тварини і паразитоносіїв (тварини старших вікових груп і дорослі свині)
Найбільш сприйнятливі до захворювання тварини Молодняк, особливо при різкому переході від одного типу годівлі до іншого або при несбалансірванном раціоні
Носії збудника Перехворіли свині. Поросята можуть заражатися з перших днів життя від свиноматок через забруднені фекаліями соски. Виникненню захворювання сприяє скупченість утримання тварин, антисанітарний стан свинарників.
Можливість повторного зараження Тварини не сприйнятливі до повторного зараження (але тільки до тих видів, якими було викликано захворювання).

ВИДИ ооцист

Неспорульована ооциста
Неспорульована ооциста
Спорульована ооциста
Спорульована ооциста

ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ

Одним з першочергових заходів профілактики кокцидіозів являється забезпечення тварин повноцінним збалансованим раціоном і організація належних умов утримання. Так, наприклад, охолодження поросят уповільнює перистальтику кишечника, що робить їх більш сприйнятливими до кишкових захворювань. Тому температура в станку для опоросів протягом перших кількох днів після народження повинна бути 20-25оС.

Приміщення та вигульні майданчики очищають від фекалій і проводять дезінвазію гарячим 3-4% розчином їдкого натру, 5% емульсією дезонолу, 3% розчином глутарового альдегіду.

Приміщення повинно бути сухим. Для боротьби з вологістю можна використовувати сухі стружки для покриття підлоги, які змінюють кожен день. Завезений в господарство ремонтний молодняк утримують в карантині з витримкою всіх відповідних лабораторних досліджень та профілактичних паразитологічних обробок.

У неблагополучних господарствах свиноматкам в період поросності двома 5-денними курсами з 3-4-тижневим інтервалом призначають препарати: Байкокс 5%, Бровасептол, Бровітакокцид, Тримеразин, Трибрисен, Дітревіт-480. Їх застосовують свиноматкам також в першу декаду після опоросу.

КАНАДСКИЙ ПОГЛЯД НА ПРОБЛЕМУ

Вчені з Онтаріо провели дослідження щодо впливу кокцидіозів на поросят. Більшість з них показали, що у хворих тварин значно знижуються прирости на п'ятому тижні після народження.

Вчені також підкреслили, що ферми, на яких не використовують миючі речовини для очищення станків для опоросу, мають більший ризик появи кокцидіозів - на 1,7%, порівняно з тими фермами, де їх застосовують. Однак, тільки обробка дезінфектантами не є гарантією безпеки від появи кокцидиозу в господарстві.

Тому найефективнішими методами боротьби є спільна дезінфекція приміщення і обладнання з паралельним застосуванням схем для профілактики і лікування тварин.

ПРАКТИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ

Ю. Кічілюк, канд. вет. наук, НУБіП України:

Кокцидіози залишаються однією з головних паразитологічних проблем тваринництва. Так, за результатами проведених досліджень в умовах 15 господарств північно-західних областей України, 100% з них виявились неблагополучними на еймеріоз і 94% на ізоспороз.

Реєстрували ці хвороби у тварин різного віку, але найбільше і з більш тяжким перебігом - у молодняку. Смертність від кокцидіозів досягала 30% і подальше відновлення стада проходило дуже повільно.

Видовий склад еймерій в цих господарствах був різноманітний, що пояснюється різними умовами утримання і годівлі свиней в кожному окремому господарстві.

Було проведено дослідження ефективності еймеріостатиків, найпоширеніших на фармакологічному ринку України. Так, найкращий лікувальний ефект спостерігали при застосуванні Байкоксу 5% - екстенсефективність і інтенсефективність становила 100%. При застосуванні цього препарату лікувальний ефект проявлявся на третю добу після застосування. Одночасно при застосуванні Брометроніду нового і Бровасептолу орального - лише через тиждень, причому Брометронід новий взагалі не давав повного звільнення від паразитів (екстенсефективність -40%, інтенсефективність 76,3%). Ефективність дії препарату також підтверджує найбільші прирости маси тіла за результатами контрольних зважувань після лікування.

СКІЛЬКИ КОШТУЄ Кокцидіоз?

  • Кокцидіоз - одне з найпоширеніших паразитарних захворювань свиней, яке присутнє в 75% свиноферм Європи, незалежно від рівня гігієни.
  • Уражені поросята втрачаю від 500 до 1000 г ваги на момент відлучення.
  • Захистити поросят від кокцидіозу - означає поліпшити прирости свиней і збільшити прибуток ферми.
ЗАХИСТІТЬ ПОРОСЯТ, застосовуючи 0,4 МЛ Байкоксу 5% НА 1 КГ МАСИ ТІЛА У ПЕРІОД МІЖ 3-5 ДНЯМИ ЖИТТЯ.
ЗАХИСТІТЬ ПОРОСЯТ, застосовуючи 0,4 МЛ Байкоксу 5% НА 1 КГ МАСИ ТІЛА У ПЕРІОД МІЖ 3-5 ДНЯМИ ЖИТТЯ