Ua

+380 93 959 00 00
+380 66 959 00 00
+380 98 959 00 00

 

 

Скажи спеці "ні"

Через тепловий стрес продуктивність корів падає, якість молока погіршується, активізується низка захворювань.
Коровы в поле

Bідомо, що корова — тварина, яка краще витримує низьку температу­ру, ніж високу. Тож кожен літній сезон них — справжнім випробу­ванням. Саме тому завданням кожного власника молочного стада с всіма мож­ливими способами намагатися протисто­яти виникненню теплового стресу, який завдає шкоди не лише самій тварині, а й молочному бізнесу в цілому. От, при­міром, багато підприємств і досі відчува­ють відгомін торішньої спеки у вигляді зниження кількості отелень унаслідок зменшення плідних осіменінь.

За теплового стресу падає не лише продуктивність, а й знижується якість молока (підвищення числа соматичних клітин, зниження жиру), виникають про­блеми зі здоров'ям худоби.

Ветеринарам і зоотехнікам відомі мето­ди запобігання й полегшення теплового стресу в молочному стаді, проте вони більше СТОСУЮТЬСЯ зоогігієни й інженерії. До того ж певні підходи в годівлі незавжди відомі широкому загалу. Зокрема, пробіотики, що поліпшують функціо­нування й середовище рубця, допома­гають підтримати травлення, молочну продуктивність і знизити ацидозний стан тварини.

Від теплового стресу істотно порушу­ється антиоксидантний баланс, тому згодовування ефективних форм анти­оксидантів допомагає зміцнити імунну й репродуктивну системи корови. Тяж­кість прояву теплового стресу залежить від температури й вологості повітря. Комфортною температурною зоною для корів с діапазон -13...+25 С. Понад +25 С (а за даними деяких авторів, і +20 ’С) — для тварини це вже стрес. На наявність і тяжкість теплового стресу вказують такі ознаки:

  • температура тіла (ректально) вища за +39,2...+39,4 *С;
  • частота дихання більша ніж 80-100 рухів на хвилину;
  • посилюється зовнішня слинотеча;
  • збільшується споживання води;
  • знижується споживання корму (на 10% сухої речовини (СР) - стрес середньої тяжкості, на 25% СР — тяжкий);
  • знижується частота скорочень рубця;
  • тварини помітно менше рухаються;
  • корови їдять у прохолодний час доби, вибираючи з корму інгредієнти з меншою теплопродукцією (це зер­нові й білкові концентрати), об'ємні корми споживають погано.

Тяжкий тепловий стрес завдає значних фінансових втрат. У середньому 80% їх припадає на зниження молочної про­дуктивності, а 20% пов'язані зі здоров'ям, в основному з відтворенням й імунітетом. У період теплового стресу значно зростає ризик виникнення ацидозу рубця.

Корова

Це відбувається через зниження спо­живання корму (особливо об'ємної його частини), менше надходження слини (буфер) у рубець і сповільнення румі- нації. За ацидозу погіршується конвер­сія корму в продукцію, падає молочна продуктивність, знижується вміст жиру в молоці. У боротьбі з тепловим стресом і його наслідками крім зоогігієнічних підходів (затінення, вентилятори, поста­чання водою) і зоотехнічних практик (годівля частіша, але зменшеними порці­ями, у прохолодніший час, підвищення смакових якостей раціону) у світі застосовують спеціалізовані дріжджові пробіо- тики. їх додають у раціони 90% усіх висо­копродуктивних стад Європи та США. Саме за допомогою таких пробіотиків успішно борються з тепловим стресом у корів фермери З Франції, Німеччини, Великобританії, Голландії та США. Сьогодні на ринку представлено дріжджо­вий пробіотик компанії LALLEMAND - LEVUCELL* SC. Цей продукт отриманий зі штаму живих дріжджів SC 1077. Ці дріжджі сприяють утилізації молочної кислоти в рубці, оптимізуючи рН рубце­вою середовища, й утилізації кисню, що пригнічує мікрофлору рубця. Біологічно активні речовини, виділювані дріжджо­вими клітинами, стимулюють розвиток корисної мікрофлори рубця. Як показали незалежні випробування (Marsola R. S. еt аl, 2010), що були проведені в умо­вах сильного стресу у Флориді (СІІІА), застосування дріжджових пробіотиків для жуйних тварин може обмежити вплив надмірного тепла на продуктив­ність молочної корови, а саме: підви­щити конверсію корму (+120 г молока/ кг спожитої сухої речовини), поліпшити його споживання, зменшити кількість випадків задишки, сприятливо вплинути на стан рубця.

ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ

Сергій Самойленко,
головний зоотехнік, Валявська філія ПрАТ НВФ «Урожай»

Тепловий стрес (або гіпертермія) виникає, коли температура тіла тварини підвищується під впливом високої температури довкілля та підвищеної вологості.

У результаті знижується молочна продуктив­ність і запліднюваність корів, кількість ялових корів зростає, тривалість й інтенсивність охоти знижується, ризик ембріональної смертності підвищується, маса новонароджених телят і їх життєздатність знижуються, погіршується якість молока (менший вміст протеїну, жирний присмак, більша кількість соматичних клітин). Також знижується вгодованість корів і спостерігаються інші проблеми зі здоров'ям, які по­двоюють усі економічні втрати.

У себе в господарстві ми вдаємося до певних кроків, які допомагають нам тримати під контролем ситуацію влітку. У корівниках близько 40% бокових стін зроблено як спеці­альні штори, які в разі потреби піднімаються, чим створюють природний рух повітря, а від­повідно, і знижують температуру в самому приміщенні. Головне, я вважаю, безперебійне по­стачання свіжої води та вільний доступ до неї корів. Крім того, як один із засобів боротьби з тепловим стресом багато фермерів знижують калорійність раціону за рахунок зменшення відсотка концентратів у його складі. Однак, на мою думку, хоч це і є дієвим засобом боротьби з тепловим стресом, такий захід може призвести до кормового стресу у тварини. Тому тут кожен сам для себе обирає оптимальний варіант.

Сергій Головаш,
головний лікар ветеринарної медицини, завідувач блоку відтворення ТОВ «Українська молочна компанія»

Проблема теплового стресу у корів справді є. І вона завдає чималої шкоди. Бо, по-перше, падають надої на 10%, знижується заплідню­ваність — на 10-15%. Тому в себе на фермах ми встановили вентилятори, які з певною пе­ріодичністю вдень вмикаються та створюють рух повітря корівником. Крім того, тут є один нюанс: вентилятори вночі мають працювати без перерви (коли, здавалося 6, температура навколишнього середовища і так понизилася), бо в іншому разі організм корови не може охо­лодитися до того рівня, щоб удень знову-таки боротися з високими температурами.

Уздовж усього кормового столу вмонтовано лінію зрошення корів звичайною водою. Плюс до того — у доїльній залі також стоять системи зрошення. Усе це в комплексі допомагає нам переживати літні високі температури.